Prokrastinácia - pomáha alebo škodí?

Autor: Lenka Lamparská | 12.3.2017 o 8:01 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  880x

Z vysokej školy si okrem titulu pred menom a diplomu odnášam aj jeden prívesok, s ktorým sa  neviem ani za nič na svete rozlúčiť. Alebo nechcem? Možno ho poznáte. Vlastne je to ona. Dovoľte mi zoznámiť vás s prokrastináciou.

Odkladanie povinností poznáme mnohí. Vlastne nie, bez prikrášľovania môžem povedať, že všetci. Každý z nás však v rozličnej miere.Pracovne vyťažená žena odloží žehlenie na zajtra, lebo uprednostní pracovnú poradu a  večeru s rodinou. V inom prípade môže študent pedagogiky odložiť písanie záverečnej práce, lebo si vždy nájde zaujímavejšiu činnosť a sám sebe si nahovára, že má ešte čas. Bez toho, že by sme posudzovali, kto z nich prokrastinuje do akej miery, môžeme povedať, že obaja, i keď viditeľne v odlišnej miere, odkladajú povinnosti na neurčito.

Ja sama často prokrastinujem. Už teraz píšem článok namiesto toho, aby som sa venovala diplomovke. Popri písaniu prišiel za mnou synovec niekoľkokrát, aby som sa s ním šla hrať. Nakoniec som nechala i písanie, išla som za ním, ale potom som odbočila do kuchyne, kde som si naliala pohár červeného. Umytie pohára som však po dopití nechala na neskôr.

V tomto jednoduchom príklade pozorujeme nielen moju dnešnú lenivosť, či únavu, ale najmä to, ako sa postupne odkladaním kopia úlohy. Pridáme si ďalšie, ktoré nedokončíme a nakoniec začneme 10 úloh, z ktorých dokončíme len niekoľko a nie dokonale, pritom sme oveľa viac vyčerpaní, ako keby sme ich robili menej.

V tomto badáme, ako nás odkladanie dôležitých úloh ničí. Najmä my ženy, od ktorých sa očakáva, že budú zvládať nielen domáce práce a výchovu detí, ale aj  vysoké pracovné nasadenie či byť oporou pre blízkych. Po čase sme unavené, padáme do bludného kruhu, v ktorom sa tvárime, že robíme všetko, ale pritom využívame čas na únik z reálneho sveta cez sociálne siete.  Ak sa nám naozaj úlohy kopia a my čoraz viac nestíhame, sme v strese. Vtedy je na nás, či ho využijeme ako eustres, ktorý nás môže motivovať k lepším výkonom a zvládneme za krátky čas aj nemožné, alebo distres, ktorý nám môže spôsobiť nadmerné vyčerpanie, ale aj radu psychosomatických ťažkostí. Možno však polemizovať o miere stresu v jednotlivých situáciách, pretože pri plnení úloh v časovom sklze je vždy sprievodný a prevažujúci práve škodlivý distres.

Kedy nám môže teda prokrastinácia pomôcť? Možno sa teraz zamyslíte, alebo si pomyslíte, že ako by mohlo už len presúvanie toho dôležitého na zajtra prospieť. Ale skutočne môže. Práve vďaka tomu, že podvedome viete, že písanie seminárky do školy či pracovná úloha od šéfa, vás neposunú tak, ako úloha, ktorú uprednostníte.
Nemám na mysli teda bezduché pozeranie noviniek na vašom faceboovom profile, alebo čítanie horoskopov s výhovorkou, že potrebujete aj vypnúť. Váš čas môžete využiť efektívne práve preto, že uprednostníte niečo, čo z hľadiska spoločenského postavenia a očakávania iných, pre vás nie je tak dôležité, ale pre vaše zdravie a duchovné naplnenie je to nevyhnutné. Či už je to hra s deťmi, práca v záhrade, beh, alebo dokonca spánok. Vtedy je určite oddych lepšou voľbou, ako plnenie vyčerpávajúcich úloh, ktorým sa budete venovať neskôr.

Buďte však opatrní vtedy, ak sami na sebe pozorujete, že úlohy viac odkladáte, ako plníte a že odkedy viete, že sa Vám blížia termíny a vy ste nečinní, ste podráždenejší a unavenejší.

Uvedomme si, že zdravie máme len jedno a my najlepšie vieme, kedy nám prokrastinácia pomáha a kedy škodí. Netrápme sa tým, že sme niečo nestihli, sme len ľudia. Ale ak nemáme pevnú vôľu, cvičme ju každodennými maličkosťami, ako ustielaním postele ráno, umytím riadu hneď po jedle, či športom, ktorí je snáď najlepší učiteľ disciplíny. Ak si budeme veriť a budeme presvedčení, že je to správne a máme na to, prestaneme používať tak často slovo zajtra a začneme žiť pre dnešok.

Veď čo je viac, ako zaspať večer s dobrým pocitom, že ste stihli všetko?

 

Prokrastinácia je často považovaná za zlú vlastnosť, niekedy až zlozvyk či chorobu. No  v určitých situáciách môže i pomáhať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?